مصائب یک وبلاگ نویس-22

 

(49) خاطرات کودکی ما با شخصیت های کارتونی و عروسکی عجین شده است. بعضی از این شخصیت ها شهرت و محبوبیت جهانی دارند مانند پلنگ صورتی یا تام و جری و پت و مت. من یادم نمی رود که وقتی قسمت درخت پول را در مجموعه پینوکیو می دیدم چقدر از دست خنگول بازی های این عروسک چوبی حرص خوردم و ناخن جویدم. وقتی گربه نره و روباه مکار پینوکیو را فرستادند دنبال نخود سیاه _ که تنها سکه ی طلایش را که کاشته بود درخت شود هپلی هپو کنند _ کم مونده بود برم تو شیشه ی تلویزیون و با این دو جانور دست به یقه شوم!

سازندگان این مجموعه ها را به حق خالق شخصیت های کارتونی نامیده اند. این افراد خوش ذوق علاوه بر به وجود آوردن یک چهره و قد و قامت گاه کاملا جدید، برایش خصوصیات اخلاقی و رفتاری و واکنش های تعریف شده اختصاصی را نیز ابداع می کنند. سپس این مخلوق خود را در معرض انواع حوادث و موقعیت ها قرار می دهند تا ضمن سرگرمی و تفریح و خنداندن کلی مطلب به کوچکترها (و صد البته بزرگترها!) بیاموزند.

یک ویژگی مهم این برنامه های پویانمایی سادگی و روان بودن داستان آنهاست؛ هیچ چیز پیچیده ای وجود ندارد و قرار نیست هیچ غیرممکنی هم وجود داشته باشد. دیگر اینکه هرچه جلوتر می رویم همه چیز از شعر و داستان و فیلم گرفته تا میز و صندلی و کامپیوتر و گوشی تلفن و ... هر روز کوچک تر می شوند. قصه قصه ی وقت است و حوصله ی آدم ها که هردو بدجوری کمیاب است.

شکلک هایی (Smiley) که در فضای مجازی رایج شده اند بی شباهت به همان شخصیت های کارتونی نیستند که گویی هر یک داستان کوتاهی در درون خود دارند. شاید بشود گفت ابداع و گسترش این شکلک ها بیشتر زاییده ی نیاز عمومی به خلاصه نویسی و استفاده از نماد های دیداری برای انتقال سریع تر مفاهیم بوده است. گونه ی پیشرفته ی همان شکلک هایی که در دوران مدرسه دفتر و کتابهایمان را پر کرده بود! و چه بسا سر یکی از همین ها که برای هم کلاسی مزاحم یا معلم بداخلاقی کشیده بودیم چوب و خط کشی هم خورده باشیم!

شاید یکی از بهترین موارد مصرف این ابزار قسمت نظرات وبلاگ باشد که لازم است مختصر و مفید عمل کرد. بعضی ها چقدر قشنگ از این شکلک ها بهره می برند و دنیایی مطلب را که گاه نمی شود به رشته ی تحریر در آورد با ظرافت منتقل می کنند. بعضی هم قدر این ابزار قدرتمند را نمی دانند همچنانکه قدر این فضای مجازی را نمی دانند. 

پی نوشت: تاریخچه شکلک ها را اینجا ببینید.    

/ 1 نظر / 22 بازدید
باران

...راستی که یاد اون کارتونهای ساده و بی آلایش و پر از مفهوم بخیر..هنوز وقتی میبینیم دلمون پر میکشه به بچگی...چه قدر دیدنشون لذت بخش بود...این شکلک ها هم که دیگه خیلی به درد بخورن... ..مثل همیشه خوب نوشتید...[پلک]